A Szlovákiai vállalkozói környezet (nemcsak az adórendszernek köszönhetően) a krízis ellenére is kedvező.
Több ok vezethet bennünket ahhoz a lépéshez, hogy kiterjesszük vállalkozásunkat Szlovákiába:
Jelenleg az építőiparban tevékenykedő vállalkozások (termékforgalmazók és szolgáltatók egyaránt) is versenyképes piaci lehetőségeket találnak Szlovákiában.
Ahhoz, hogy megtegyük az első üzleti lépéseket, nem szükséges feltétlenül gazdasági
társaságot alapítani a szomszédos országban. Cikkünkben felvázoljuk az egyes lépéseket, lehetőségeket és azok jellemzőit.
A szervezeti egységet be kell jegyeztetni a cégbíróságon és az adóhatóságnál, s ennek keletkezésétől az alkalmazottakat a szlovák előírások szerint kell alkalmazni. A magánszemélyeknek a Szlovákiából származó jövedelmüket így már természetesen ott kell leadózniuk.
Maga a szervezeti egység nem önálló jogi személy. Szervezeti egységnek nemcsak telephely, iroda vagy képviselet (kirendeltség) minősül, hanem akár egy építkezésen való részvétel is. A jövedelemadó törvény szempontjából szervezeti egységnek minősül akár egy szlovák kereskedelmi banknál nyitott számla, vagy egy, szlovák természetes személy, aki a magyar cég, ill. magyar egyéni vállalkozó ügyeit intézi, szervezi Szlovákiában.
Amennyiben az előző lépések folyamán sikerül kiépíteni jelentős üzleti kapcsolatokat, és ha úgy látjuk, hogy érdemes a külföldi tevékenységünkre alapítani egy társaságot, akkor az lehet egy leányvállalat (a magyar cégünk az alapító vagy társtulajdonos), vagy önálló szlovák társaság (magyar természetes személyek a tulajdonosok). Az ilyen cégnek teljes mértékben a szlovák előírások szerint kell működnie.
Előnye, hogy áruforgalom esetén alkalmas a (háromoldalú) háromszög üzletek lebonyolítására és nemzetközi adóoptimalizálásra, mert az adózás egy részét áthelyeztük egy számunkra kedvezőbb adókörnyezetbe.
Leányvállalat esetében ez nem teljesen igaz, mert az adózás utáni nyereség a magyar cégnél jelentkezik és ez nem minden esetben, lehet kedvező számunkra. Viszont kedvező helyzet alakulhat ki abban az esetben, ha a szlovák cégünk megvásárolja a magyar cégünket, vagy annak egy részét, és az itteni magyarországi vállalkozásunk válik leányvállalattá.
Forrás: www.adoszabaszat.hu