A magyarok többsége szerint egyre jobb helyzetben van a magyar gazdaság, hosszú évek óta nem volt példa arra, hogy ennyire kedvezőnek lássuk a helyzetünket – derül ki a legfrissebb, tavaly őszi Eurobarometer felmérésből. Ha lehet hinni a számoknak, akkor egyre több magyar elégedett a saját pénzügyi helyzetével is, illetve a legtöbben a munkahelyükkel is ki vannak békülve.
Évente kétszer készíti el az Európai Bizottság felmérését, melyben több száz kérdést tesznek fel egy kiválasztott csoportnak minden tagállamban. Magyarországon 1039 embert kérdeztek meg a 2017 őszi kutatásban, a TNS Hoffmann készítette a felmérést. A hosszú kérdéssorból mi most hat olyan gazdasági témájú kérdést választottunk ki, melyek egyrészt relevánsak, másrészt jól látszik rajtuk az utóbbi évek pozitív fordulata a közvéleményben.
A legfrissebb kutatás szerint a magyar válaszadók 50%-a gondolta úgy, hogy inkább jó, mint rossz a gazdaság jelenlegi állapota. Persze erre mondhatnánk, hogy megosztottak a felmérésben részt vevők, hiszen szinte hajszálra ugyanennyien mondják azt, hogy rossz állapotban van a gazdaság. Azonban az utóbbi évek pozitív változása szembetűnő: 2012-ben még csak minden tízedik magyar vélekedett úgy, hogy jó helyzetben van a gazdaság, ezt sikerült feltornászni 50%-ra, ráadásul az általunk vizsgált időtávon 2010 óta nem volt példa arra, hogy többen lássák jónak a helyzetet, mint rossznak.
A pillanatnyi helyzet mellett legalább ennyire fontos az emberek gazdasági jövőképe, erre sem panaszkodhatunk, hiszen 28% gondolja azt, hogy egy év alatt tovább javul majd a pozíciónk. Ennél magasabb arány utoljára 2010 tavaszán volt. Viszont csak 18% számít arra, hogy romlik majd a magyar gazdaság helyzete, ilyen alacsony arányra pedig szintén nem volt még példa a vizsgált időtávon. Vagyis érdemes az optimisták aránya mellett megvizsgálni azt is, hányan gondolják azt, hogy nem romlik a helyzet a következő egy évben, így pedig majdnem 80%-os arány jön ki a felmérésben, ami szintén jelentős javulás azt figyelembe véve, hogy 2011-12-ben még a többség romlásra számított.
Magyarország mellett számunkra legalább olyan fontos, hogyan teljesít Európa, hiszen az exporton keresztül az is jelentős hatással van ránk. Évek óta megszokhattuk, hogy az európai helyzetet a magyarok kedvezőbbnek ítélik meg, kicsit irigykedve tekintünk Nyugat-Európára. Ez a különbség jelenleg is fennáll, de valamennyit csökkent az utóbbi években. Most a megkérdezettek 62%-a gondolja, hogy Európa jó állapotban van.
A fentiek után talán meglepő, hogy az európai gazdaság kilátásait illetően valamivel pesszimistábbak a magyarok, csak 24% számít további javulásra. Ebben egyrészt szerepe lehet a jelenlegi helyzet jobb megítélésének, hiszen onnan nehezebb tovább javulni, másrészt az utóbbi hónapok európai reformtörekvései után a többség valószínűleg még nem tudja eldönteni, hogyan értékelje például Emmanuel Macron, Angela Merkel vagy Jean-Claude Juncker terveit. Persze valószínűleg a magyarok nagy többsége csak nagyon felszínesen (vagy még úgy sem) hallott bármit is ezekről a tervekről. Azért olyan nagyon még nem aggódunk Európa sorsáért, hiszen négy magyarból három változatlan vagy jobb helyzetet vár egy év múlva.
A magyarok közel 50%-a a gazdaság állapota mellett a személyes munkaerő-piaci helyzetét is inkább pozitívnak ítéli, és csak a megkérdezettek harmada mondta, hogy elégedetlen. Ahhoz képest, hogy pár éve még majdnem 60% panaszkodott, ebben is jelentős előrelépés történt, vagyis a jelek szerint nem csak a magyar gazdaság teljesítményét látják jobbnak az emberek, hanem a saját bőrükön is érzik ezeket a változásokat.
Mostanra a magyar válaszadók 53%-a szerint inkább jó, mint rossz a háztartása pénzügyi helyzete, miközben 2011-12-ben még 70% körül volt azoknak az aránya, akik rossznak ítélték azt. Az arány már 2017 tavaszán átfordult, hosszú évek után akkor voltak először többségben azok, akik elégedettek voltak, majd a fél évvel későbbi felmérésben csak tovább javult a helyzet.
A lakosság javuló helyzetértékelését valószínűleg az elmúlt évek kedvező makrogazdasági folyamatai indokolhatják: a gazdaság növekszik részben a válság utáni európai és magyar kilábalásnak köszönhetően, a személyes jólét érzését pedig például a növekvő foglalkoztatottság és a reálbérek emelkedése indokolhatja. Ez a felmérés sem mutatja összességében azt, hogy Kánaán van Magyarországon, vagyis bizonyára vannak olyanok, akik nem érzik az életkörülményeik vagy a gazdaság helyzetének javulását.
Forrás: Portfolio