Fél nap szabadság?
A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy a munkavállaló csak a munkanap egy részére kér szabadságot. Noha ez az igény érthető, jelenleg nem szabályos, és elsősorban a munkáltatónak jelent kockázatot. Tovább…
Munkavállalás gyes mellett egyéni vállalkozóként
A gyermekvállalás a szülők életében nem csupán egy különleges esemény, hanem a gazdaságban kifejtett tevékenységüket – így az egyéni vállalkozói tevékenységüket is – képes alapjaiban befolyásolni. A gyermekvállalás és az egyéni vállalkozás közötti választás kérdésében a jogalkotó a szülőket több intézkedéssel igyekszik segíteni. Tovább…
Munkajog új perspektívákból a Wolters Kluwer Jogi Konferencián
A IV. Wolters Kluwer Polgári Jogi és Eljárásjogi Konferencia délutáni óráiban a párhuzamos szemináriumok adtak lehetőséget a polgári jog különböző területeinek kérdéseiben való elmélyülésre. Ezen szemináriumok egyikén a résztvevők a munkajog és polgári anyagi és eljárásjog területének aktuális kérdéseiről hallgathattak előadásokat. Tovább…
Tiltható-e a munkavállaló családalapítása?
A munka és a magánélet leginkább a kisgyermeket nevelő munkavállalók kapcsán kerül összeütközésbe. Vajon elejét veheti-e ennek a munkáltató azzal, hogy a munkaszerződésben kiköti, tilos a munkavállalónak bizonyos ideig gyermeket vállalni? Jogszerű lehet-e egy ilyen kikötés a magyar munkajog alapján? Tovább…
Munkaidő-nyilvántartás – egyszerűbben
Sok munkavállaló számára ismert feladat, hogy a jelenléti ívre minden munkanap kézzel be kell írni a munkaidő kezdetét és végét, noha ez minden egyes napon ugyanazt a két időpontot jelenti. Ugyanakkor van egyszerűbb megoldás is, mint kézzel beírogatni, hogy ma is, mint évek óta mindig, reggel nyolctól fél ötig tartott a munkaidő. Tovább…