Megszavazta a parlament a túlóratörvényt
Megszavazta a parlament szerdán a munka törvénykönyvének módosítását, amely tartalmazza egyebek mellett a munkaidőbeosztás önkéntes megváltoztatásának és az önként vállalt túlmunkának a lehetőségét. Tovább…
Tudnivalók az egyszerűsített foglalkoztatásról
Hosszú volt az út, az 1997-től 2010-ig alkalmi munkavállalói (AM) könyvvel történő foglalkoztatástól a jelenleg egyszerűsített foglalkoztatásként ismert, atipikus munkaviszonyig. A célok már huszonéve is hasonlóak voltak, a feketefoglalkoztatás visszaszorítása, az adminisztráció csökkentése, a munkanélküli segélyben (2018-ban álláskeresési járadékban) részesülők, illetve munkanélküliek munkaerőpiaci beilleszkedésének segítése, a közterhek minimalizálásával. Tovább…
Az alapbéresítés: kockázatok és mellékhatások
Ha egy munkáltató átszervezi juttatási rendszerét, gyakran felmerül egyes juttatások beépítése az alapbérbe. Miközben ez kézenfekvően egyszerűsíti a díjazási rendszert, néhány lehetséges mellékhatást nem árt előre átgondolni. Tovább…
Munkaügyi ellenőrzés „kisokos” 2.
A kétrészes cikk első részében a munkaügyi felügyelő hatásköréről írtam, illetve arról, hogy milyen dokumentumokat kell bemutatni egy ellenőrzés során, ezek közül mit kell a helyszínen tartani, illetve mi az, amit ha nem is kötelező, de másolatát munkáltatói érdekből mégis célszerű. Ebben a részben azt ismertetem, hogy mire jogosult a munkaügyi ellenőr, milyen intézkedéseket eszközölhet a hatóság, mennyi a munkaügyi bírság, továbbá bemutatom a nyári akcióellenőrzés feldolgozott eredményét. Tovább…
Alapbér? Távolléti díj? Átlagkereset?
Ha a munkavállalónak anélkül jár ellenérték, hogy az adott időszakban teljesített volna, a jogszabályok valamilyen átalány-díjazás megfizetését írják elő. Ez általában a távolléti díj, egyes esetekben viszont az alapbér, míg néhány jogszabály a formálisan már évek óta megszüntetett átlagkereset fizetéséről rendelkeznek. Áttekintjük, mit kell tudni ezekről az átalány-díjazási formákról! Tovább…
A Wolters Kluwer lesz a házigazdája a 2019-es Global Legal Hackathonnak a budapesti helyszínen
A jogi szakmai innováció élénkítésének egyik éllovasa, a Wolters Kluwer lesz a házigazdája a Hackathon helyszíneinek, valamint világszerte csapattagokat, mentorokat és tréninget biztosít a Hackathon résztvevői számára. Tovább…
Minőségi csere mint munkáltatói felmondási indok
A minőségi cserével indokolt munkáltatói felmondás a munkáltató működési körébe tartozó olyan felmondási ok, mely szoros összefüggésben van a munkavállaló képességével. Ugyanakkor sérti a tisztességes és jóhiszemű jogorvoslat elvét a minőségi cserével indokolt munkáltatói felmondás, ha a megjelölt képességre, tudásra az adott munkakörben bizonyítottan nincsen szükség. Tovább…
Tinibetegségek és a munkajog
A kamasz gyermeket nevelő szülők már maguk mögött hagyták az óvodai életre jellemző életritmust, melyben kivételes az a hónap, amikor a kicsi egyáltalán nem beteg. Ám egy tizenévesnél is adódhat olyan egészségügyi probléma, amely esetén a szülőnek mellette kell lennie. Mit kínál erre az élethelyzetre a munkajog? Tovább…