Kérdések a keresőképtelenségekről: hazautazás és munkavégzés otthonról
Még a legacélosabb munkavállalóval is előfordul időnként, hogy megbetegszik vagy megsérül, nem tud bejönni dolgozni, pár napra keresőképtelenné válik. A munkáltató ilyenkor váratlan munkaerőhiánnyal találhatja szemben magát, gondoskodnia kell a munkavégzésre képtelen munkavállaló által végzett feladatok ellátásáról, tevékenysége zökkenőmentes folytatásáról.
Munkajogi szakokleveles tanácsadó, adatbiztonsági és adatvédelmi szakember és más továbbképzések az ELTE-n
Forró téma a GDPR – ha Önnek vagy kollégájának értenie kellene az adatvédelemhez jöjjön el képzésünkre! A munka világában a folyamatosan változó jogi környezet naprakész ismerete nem elég: készség szinten kell tudni értelmezni a joggyakorlatot. Munkajogi szakokleveles tanácsadó képzésünkön erre nem jogász hallgatónkat is felkészítjük.
Mikortól lehet nyugdíjas a közalkalmazott?
A kérdés aktualitását különösen a közelgő következő tanév megtervezésére tekintettel a közalkalmazotti jogviszonyból nyugdíjba vonulók sajátos helyzete adja, amely a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (továbbiakban Kjt.) kapcsolódó rendelkezései folytán egy az általánostól eltérő időpontot, helyzetet is tartalmaz.
Joghatóság egyedi munkaszerződések esetében
A szerző a joghatóság kérdéseit elemzi az egyedi munkaszerződésekkel kapcsolatos esetek vonatkozásában, az EUB-nak a Peter Bosworth, Colin Hurley, valamint az Arcadia Petroleum Limited és társai-ügyben[1] született ítélete alapján.
Az átadott munkaeszközökben bekövetkező kár megtérítése
Tekintettel arra, hogy munka segédeszközök, munkagépek, kommunikációt segítő készülékek, felszerelés nélkül a legritkább esetben végezhető, a munkáltató maga biztosítja, hogy a munkavállaló rendelkezésére álljon minden, ami annak munkavégzéséhez szükséges. Azonban, ami elromolhat, az el is romlik, illetve el is rontják, ami elveszhet, azt el is veszítik, az ebből eredő kár viselése pedig körültekintő eljárás mellett a munkavállalóra telepíthető.
Referenciaidőszakok a munkaidő-szervezésben: döntött az Európai Unió Bírósága
Az Európai Unió Bírósága elé egy olyan kérdés került, amely a maximális heti munkaidő referencia-időszakban történő alkalmazásának értelmezését firtatta.
A tanulmányi szerződés bírói gyakorlata-I.rész
A Kúria által vizsgált ügyekben a munkáltatók és a munkavállalók közel azonos mértékben nyújtottak be keresetet. Viszontkereset két ügyben fordult elő. Az egyik ügyben a munkavállaló azért kért sérelemdíjat, mert a tanulmányi szerződés megkötésének időpontjában nem volt előrelátható, hogy az túlzottan korlátozni fogja az életvitelét, a munkáltató azonban nem biztosított számára több kedvezményt.
A tanulmányi szerződés és versenytilalom a bírói gyakorlatban
Cikkünk első részében a tanulmányi szerződések tartalmával, a kizárt esetekkel, az írásba foglalás bírói gyakorlatával és a tanulmányi szerződés megszegésével foglalkoztunk, ma pedig a megszüntetésének gyakorlati kérdéseit és a Kúria joggyakorlat elemzéssel kapcsolatos következtetéseit ismertetjük.