Az utóbbi hetekben érezhetően gyengült a forint az euróval szemben, ma már nem mondhatjuk azt, hogy csak átmeneti megingásról van szó, ráadásul a régiós versenytársakhoz képest is alulteljesítők voltunk. Az euró-forint árfolyam minimális kilengéssel augusztus vége óta 330 felett van, vagyis a lélektani határ sem állította meg a gyengülést.
rról többször írtunk, minek köszönhető a forint gyengélkedése:
A nyári gyengülésben először a második tényező volt erősebb, hiszen augusztusban kiéleződtek a kereskedelmi feszültségek, az inverz hozamgörbe pedig recessziót kezdett árazni. Az utóbbi napokban viszont inkább mintha a magyar érvek szólnának a forint ellen, ennek köszönhető a forint alulteljesítése. Egyrészt az augusztusi 3,1%-os infláció még kényelmesebb helyzetbe hozta a jegybankot, hiszen nem kell aggódnia az áremelkedés miatt, másrészt ahogy említettük, Matolcsy György a további gazdaságélénkítés szükségességéről beszélt. Fontos szempont, hogy hiába a gyenge forint, az MNB és a kormány is arra utalt, hogy nem aggódnak az árfolyam miatt, nincs árfolyamcéljuk.
Az elmúlt napok legfontosabb kérdése az, meddig tarthat a jelenlegi gyengülő tendencia a forint piacán. Mivel a fenti tényezők továbbra is bizonytalanságot hordoznak, ezért
NEM LEHET ARRA SZÁMÍTANI, HOGY RÖVIDTÁVON JELENTŐSEN ERŐSÖDNE A MAGYAR DEVIZA, VALÓSZÍNŰLEG A KÖVETKEZŐ HÓNAPOKBAN IS A 330 KÖRÜLI SÁV (325-335) LEHET IRÁNYADÓ A FORINT PIACÁN.
Csütörtökön frissítette prognózisát a JP Morgan, az amerikai befektetési bank szakemberei szerint az év végére 335-ig gyengülhet a forint, majd jövőre fokozatosan tovább emelkedhet az árfolyam, egy év múlva már 344 forintot kérhetnek a piacon egy euróért. Részben emiatt az elemzők a forint shortolását javasolják a dollárral szemben, szerintük a jelenlegi 300 körüli árfolyam 310-ig is emelkedhet, ott érdemes lenne realizálni a nyereséget.
KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK
Az amerikai bank elemzői szerint a további jegybanki lazítás kockázata miatt érdemes jelenleg alulsúlyozni a forintot és piaci súlyozásra javasolják a forintkötvényeinket. A JP Morgan a napokban egy másik elemzésben már felhívta a figyelmet arra, hogy a továbbra is viszonylag magas maginfláció és a forint gyengülése miatt minimális tere lehet a lazításra a Monetáris Tanácsnak, ennek ellenére 30% esélyt adnak arra, hogy mégis megpróbálnak valamilyen lépéssel élénkíteni.
Jó esély van arra, hogy Magyarország lesz az első kelet-közép-európai ország, mely ismét a lazítás útjára lép
írták az elemzésben.
Kiemelik, hogy az utóbbi hetek forintgyengülésében hatása lehetett annak is, hogy a külföldi befektetők augusztus eleje óta mintegy 750 millió dollár értékben adtak el forintkötvényeket, ami automatikus forinteladást jelentett, illetve egyre jelentősebb forint elleni pozíciók épültek fel a piacon. A következő időszakban erre rátehet még egy lapáttal a fizetési mérleg bizonytalansága, a gyenge külső növekedés, illetve a Brexit miatti kockázat.
Érdekesség, hogy a bank elemzői szerint az MNB utóbbi hetekben tett lépései is ráerősítenek a forint gyengülésére, hiszen a jegybank ismét elkezdte növelni a devizaswap-állományt, ami olcsóvá teszi a forint elleni short pozíciók tartását és növelését.
A Commerzbank szakemberei is azt emelték ki pénteki elemzésükben, hogy a jegybank ultra laza monetáris politikája és a hard Brexit miatti kockázatok gyengítették az utóbbi napokban a forintot. Ugyanakkor szerintük a következő időszakban a forint fokozatosan találhat magára, az év végére 325-ig erősödhet vissza, majd jövőre fokozatosan 315-ig kapaszkodhat. Ez részben annak köszönhető, hogy javulhat a régió kockázati megítélése, másrészt azt gondolják, hogy a forint együtt mozoghat az euróval, vagyis az euró-dollár emelkedésével párhuzamosan erősödhet a magyar deviza.
Azzal, hogy a jegybank kamatpolitikája nagyban befolyásolja az árfolyamot, felértékelődnek a jövőbeli kamatdöntések. A következőre pedig már nem is kell sokat várni, hiszen bő egy hét múlva összeülnek a Monetáris Tanács tagjai, ráadásul friss növekedési- és inflációs előrejelzését is közzéteszi az MNB. A kamatokban szinte biztosan nem lesz változás, kérdés, hogy a jelenlegi tartósan gyenge forint visszatartja-e attól a döntéshozókart, hogy nem konvencionális eszközökkel tovább lazítsanak. Ilyen eszközök lehetnek:
Vagyis a következő hetekben-hónapokban érdemes lesz figyelni a nemzetközi piaci fejleményekre és a jegybank lépéseire. Ha enyhülnek a kereskedelmi háborús veszélyek, rendeződik a Brexit sorsa és kicsit stabilizálódnak a gazdasági kilátások, akkor az jó hír lehet a forint számára. Ugyanígy pozitív lenne az árfolyam szempontjából az, ha a Monetáris Tanács óvatosan nyilatkozna a további lazítás lehetőségéről vagy teljesen kizárná azt.
MOST AZONBAN NAGYOBB ESÉLYT LÁTUNK ARRA, HOGY A PIACI FESZÜLTSÉGEK NEM OLDÓDNAK MEG EGYHAMAR, AZ MNB PEDIG NYITVA HAGYJA AZ AJTÓT A TOVÁBBI LAZÍTÁS ELŐTT, ÍGY MÁR AZ ESETLEGESEN 325-IG ERŐSÖDŐ FORINT IS MEGLEPETÉS LENNE.
Forrás: Portfolio