Az Európai Unió válasza a kiberbiztonsági kihívásokra
A digitális kor növekvő kihívásait felismerve az EU új irányelvet alkotott, amelynek célja a hálózati és információs rendszerek magas szintű biztonságának biztosítása az egész Unióban.
A 2016-ban életbe lépő Network and Information Systems (NIS) Directive a kritikus nemzeti infrastruktúrákba tartozó szervezetek számára írt elő biztonsági és jelentési kötelezettségeket az Európai Unión belül. A NIS2 irányelv lépést tart a folyamatosan változó kiberbiztonsági fenyegetésekkel, és célul tűzte ki a kiberbiztonság további javítását az EU-ban. Az irányelv nevesíti azokat a szektorokat, mint például az energia-, víz-, közlekedési- és egészségügyi szektort, amelyek kritikus fontosságúak, és kitágítja az ezekben a szektorokban tevékenykedő cégekre is a kiberbiztonsági incidensek bejelentési és kezelési kötelezettségét.
Közeledik a 2024. október 17-i határidő, amikorra az összes EU-tagállamnak át kell ültetnie a NIS2 rendelkezéseit saját jogrendjébe. A nagyobb szervezetek számára ez különösen fontos, hiszen kötelezővé válik számukra a megfelelő kiberbiztonsági megelőző intézkedések megtétele és az ilyen incidensek bejelentése. Azok a vállalatok, amelyek nem tesznek eleget az irányelvnek, nem csak a kiberbiztonsági fenyegetésekkel néznek szembe, hanem jelentős bírságokkal is. Amennyiben cége ezekben az érintett szektorokban tevékenykedik, az irányelvnek való megfelelőség az ön számára is elengedhetetlen lesz.
Ismerje meg a NIS2 irányelvet mélyebben és tájékozódjon arról, hogyan érinti ez vállalatát. Vegye fel a kapcsolatot szakértőinkkel, akik segítségével hatékonyan és időben felkészülhet az irányelv előírásaira!
Az NIS2 nem csak egy újabb EU-s irányelv, hanem egy elengedhetetlen lépés a modern kiberbiztonsági kihívások kezelésében. Az irányelv célja, hogy választ adjon a dinamikusan változó kiberfenyegetésekre, és megteremtse azokat a keretfeltételeket, amelyek segítségével a vállalatok megfelelő védelmet biztosíthatnak az adataiknak és rendszereiknek.
Amennyiben vállalata a NIS2 irányelvben az EU által meghatározott 14 kritikus infrastruktúra-szektor egyikében működik, például az energia-, közlekedési vagy egészségügyi szektorban, akkor közvetlenül érintetté válik. Kötelezővé válik az incidensek bejelentése és egyéb specifikus előírásoknak való megfelelés.
A NIS2 irányelv további kritikus szektorokra is kiterjeszti annak hatályát. Ilyenek többek között a postai szolgáltatások, vegyi- és élelmiszeripari cégek, illetve a hulladékkezelésben dolgozó, valamint gyártással és kutatással foglalkozó vállalatok.
Egy jól kezelt kiberbiztonsági válság nem csak a vállalati adatokat és rendszereket védi, de erősíti a vállalat piaci pozícióját és hírnevét is. A NIS2 irányelvnek való megfelelés mutatja az ügyfelek, partnerek és az érintett szektorok felé, hogy a vállalat komolyan veszi a kiberbiztonsági kihívásokat.
Az idő rövid, a 2024. október 17-i határidő pedig gyorsan közeledik. A megfelelés nem csupán jogi kötelezettség, de egy lehetőség is arra, hogy vállalata piacvezetővé váljon a kiberbiztonság terén. A teendőkről kérjen tőlünk időpontot szakértői konzultációra!