Ingatlan bérbeadók figyelem! Újabb határidős feladat az energetikai tanúsítvány megszerzése!
Az ügyfélszolgálati regisztrációknak érvényességi idejük van, ami eddig maximum öt év volt. Akik induláskor regisztráltak, azoknak most szeptember 30-val ez a regisztrációjuk lejár, s előbb-utóbb nem tudják az ügyfélkaput használni. Ne tudnak majd bevallásokat küldeni ezzel a lejárt regisztrációval, s ügyeket ily módon intézni sem.
Tehát hosszabbítani kell, ami egy jelszóváltoztatással egyszerűen megtehető. Az ügyfélkapun belül Belépés / Elfelejtett jelszó / Jelszóváltoztatás menük választásával tehető meg, akár ugyanazon korábbi jelszó megadásával is sikeres lehet. Automatikusan maximum két évre adják meg az új érvényességi idejét regisztrációnknak.
Aki kicsúszik a mostani határidőből, a lejáratot követő 60 napon belül még megteheti a fenti módon, de azután már csak személyes megjelenésével módosíthat az Okmányirodán.
Ingatlan bérbeadók figyelem! Újabb határidős feladat az energetikai tanúsítvány megszerzése!
176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján az energiát használó épületek energetikai jellemzőinek tanúsítására kötelezettek bizonyos esetekben a tulajdonosok 2012.január 1-jétől. Ez év végéig, aki akarta önkéntesen megcsináltathatta.
1.§(3) Az épület energetikai jellemzőit e rendelet előírásai szerint – amennyiben nem rendelkezik hatályos energetikai tanúsítvánnyal – tanúsítani kell a rendelet hatálya alá tartozó
a) új épület építése;
b) meglévő épület (önálló rendeltetési egység, lakás) ba) ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy
bb) egy évet meghaladó bérbeadása;
c) 1000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén.
1.§(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya:
a) az 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre;
b) az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt épületre;
c) a legfeljebb 2 évi használatra tervezett épületre;
d) a hitéleti rendeltetésű épületre;
e) a jogszabállyal védetté nyilvánított épületre, valamint a jogszabállyal védetté nyilvánított (műemlékileg védett, helyi építészeti értékvédelemben részesült) területen lévő épületre;
f) a mezőgazdasági rendeltetésű épületre;
g) azokra az épületekre, amelyek esetében a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m3, vagy a fűtési idényben több mint hússzoros légcsere szükséges, illetve alakul ki;
h) a műhely rendeltetésű épületre;
i) a levegővel felfújt, vagy feszített – huzamos emberi tartózkodás célját szolgáló – sátorszerkezetekre.
A tanúsítvány tíz évig hatályos, ha nem változnak meg a rendeletben megszabott követelményértékei az épületnek. Energia-megtakarításra irányuló javaslatot is tartalmazhat a dokumentum az épület műszaki állapotát is figyelembe véve.
Tanúsítási szolgáltatást végezhetnek elsősorban a települési önkormányzatok és az energiaszolgáltató szervezetek is.
A tanúsítás díja minden megkezdett óránként legfeljebb 5500 forint lehet a rendelet szerint.
Gyakori kisebb vállalkozásoknál is, hogy a tulajdonosok saját ingatlanjait veszik bérbe irodának és egyéb üzleti célból. Ezekben az esetekben, ha a fenti feltételek megvalósulnak, szükséges lesz még ebben az évben, de legkésőbb jövő év elején ezt az energetikai tanúsítványt megszerezni.
Tehát lépjenek még időben az érintettek, hogy ne csússzanak ki a határidőből.
Forrás: adószabászat.hu