Összefoglaló a GKI Gazdaságkutató Zrt. 2019/1. részletes előrejelzéséről
A magyar gazdaság 2018 második felében 5,1%-kal, az év egészében pedig 4,9%-kal bővült. Ilyen magas ütemre 15 éve nem volt példa. A korábban vártnál magasabb tavalyi dinamika, illetve a kormányzati gazdaság-élénkítő intézkedések (például családvédelmi akcióterv) miatt, a romló világgazdasági prognózisok ellenére, a GKI 2019-re 3,5%-ra emelte 2019. évi növekedési előrejelzését. A növekedést idén immár harmadik éve a belföldi felhasználás bővülése gerjeszti, ugyanakkor az EU-transzferek növekedésgyorsító hatása már jelentősen csökken. Az infláció gyorsul, a külső egyensúly romlik, a magyar gazdaságpolitika prociklikus jellege csak enyhül, de nem szűnik meg. A gazdaságpolitika korrekciói nem érintik a magyar modell lényegét. Tovább…
Eldurran az áremelkedés, ha most nem lép az MNB. Czelleng Ádám cikke a Portfolio.hu-n
Az infláció nélküli kétszámjegyű magyar béremelkedés valóságos csoda. De hány évig tarthatnak az ilyen csodák? A kérdést Czelleng Ádám, a GKI Gazdaságkutató kutatásvezetője egy DSGE modellkeretben vizsgálta meg, amely a főáramlatú makroökonómia egyik legfőbb eszköze. A kutató úgy véli, hogy az elmúlt évek gyors béremelkedése inflációs hatású lehet, azonban a jegybank még megfoghatja az áremelkedést, ha most szigorító ciklusba kezd. Ellenkező esetben jelentősen megemelkedik az infláció. Tovább a cikkre…
Javul a magyar háztartások fizetőképessége. Intrum fizetőképességi index – együttműködésben a GKI Gazdaságkutatóval
Tavaly volt a legmagasabb a háztartások fizetőképessége – derül ki az Intrum által készített Intrum fizetőképességi index elemzéséből. Az index 2013 óta folyamatosan erősödő tendenciát mutat, 2018 második felében érte el eddigi maximumát. Az index alapján további erősödés várható a következő időszakban. Tovább a cikkre…
Médiaszerepléseink
2019. március 25.
Karsai Gábor a GKI konjunktúraindex idei csökkenéséről az “Inforádió”-ban