Harcban a vírussal és a jogállamisággal – a GKI 2020. decemberi előrejelzése
Miközben a KSH adatai szerint a gazdasági folyamatok 2020 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest a vártnál is kedvezőbbé váltak, már tudjuk, hogy a negyedik negyedév minden bizonnyal lényegesen rosszabb lesz. Ennek oka a járvány második hulláma, a mozgáskorlátozó intézkedések keresletet és kínálatot visszafogó hatása, mindennek a gazdasági várakozások romlásában való megjelenése.
Nagyot esett decemberben a GKI fogyasztói bizalmi indexe
A GKI fogyasztói bizalmi index trendje ötödik hónapja, július óta csökken. A havi mérséklődés mértéke most decemberben volt a legjelentősebb (5,5 pont). November elején, még a járványügyi korlátozások bevezetése előtt ugyan átmenetileg minimálisan emelkedett az index, az év utolsó hónapjában mért -38,5 pont azonban megegyezik a tavaszi pánikot követő első hónap, azaz május még nagyon alacsony értékével.
A hivatalos adatnál 200 ezerrel kevesebb lehetett a foglalkoztatott Magyarországon 2019-ben
A KSH munkaerőpiaci felmérése alapján közölt foglalkoztatási adatok szerint 2010-2019 között 3,7 millióról 4,5 millióra, 780 ezer fővel emelkedett a foglalkoztatottak száma. Ezt árnyalja, hogy ugyanezen időszak alatt a NAV adatai szerint „csupán” 570 ezer fős volt a növekedés.
Enyhén javuló piaci kilátások mellett mérsékelt árcsökkenés várható a lakáspiacon – A GKI és a Masterplast 2020. novemberi felmérésének eredményei
A lakáspiaccal foglalkozó cégek kilátásai 2019 közepe és idén április között fokozatosan romlottak, majd júliusban enyhe pozitív korrekció következett be. A novemberi felmérés során a fővárosra vonatkozó piaci kilátások enyhén romlottak, míg a vidékiek érezhetően javultak – derül ki a GKI és a Masterplast közös felméréséből. A következő egy évben Budapesten a használt lakások ára átlagosan 3-4, vidéken 2-3%-kal eshet.
A munkanélküliség mérésének nehézségei
Ha a magyar munkanélküliségi helyzetről szeretnénk tájékozódni, akkor több forrásból is megtehetjük ezt, de ezek zavaró módon eltérnek egymástól. A KSH havi munkaerő felmérési adatai szerint 2019 negyedik negyedévében 155 ezer munkanélküli volt Magyarországon, ez nemcsak a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adataival (235 ezer fő), hanem saját, másik adatközlésével a Háztartási költségvetési és életkörülmény adatfelvétellel (288 ezer fő) is ellentétben áll. Ez utóbbi felmérésben (2015-2019 között) 110-150 ezer fővel több volt a munkanélküli, a havi munkaerő felméréshez képest. Ilyen jelentős mértékű eltérésre módszertani okok nem adnak kielégítő magyarázatott, mivel mindkét felmérést a KSH végzi, az NFSZ pedig a szolgálatnál regisztrált munkanélküliek számát közli.
Médiaszereplések:
2020. december 11.
Karsai Gábor a GKI fogyasztói bizalmi index decemberi zuhanásáról a Trend Fm-en.
2020. november 23.
Karsai Gábor az üzleti várakozások novemberi zuhanásáról a Trend Fm-en.