„Kipihenni a távolléteket” – szabadság gyűjtése munkában töltött időn kívül
Szabadságra jogosító időszakok jelentősen túlmutatnak a ténylegesen munkában töltött periódusokon. Számos olyan távolléti idő is szabadságra jogosítónak számít, amelyre a munkáltatónak még munkabért sem kell fizetnie. Cikkünkben részletesen áttekintjük a szabadságra jogosító időszakokat.
“Elsöprő siker” a négynapos munkahét Izlandon
A munkaidő csökkentése a klímaváltozás elleni küzdelmet is segítené.
Megemelték a Nyári diákmunka program keretösszegét
Már az első héten a húszezret közelítette a Nyári diákmunka program támogatásával munkába állt nappali tagozatos diákok száma, a kormány a kiemelt érdeklődésre tekintettel az eredetileg 3 milliárd forintos keretet további 400 millió forinttal megemelte – jelentette be Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a tárca szerdai közleménye szerint.
A jogosulatlan személy által tett jognyilatkozat érvénytelenségének kiküszöbölése
A munkáltató képviseletében a munkáltatói jogkör gyakorlója jogosult a jognyilatkozatok megtételére. Így, amikor a munkáltató megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát, az erre vonatkozó jognyilatkozatot a munkáltató nevében a munkavállaló vonatkozásában munkáltatói jogkört gyakorló személy írhatja alá. Kérdésként merül fel azonban, hogy mikor, illetve mit tehet a munkáltató, ha nem a megfelelő személy írta alá a jognyilatkozatot.
Az azonos felek között létrejött több munkaviszony esetén alkalmazandó napi pihenőidő
Egy román bíróság az azonos felek között fennálló több munkaviszony esetén a munkaidőre és pihenőidőre vonatkozó uniós szabályok megfelelő alkalmazása érdekében előzetes döntéshozatal keretében fordult az Európai Unió Bíróságához. Vajon a napi 11 órás minimális pihenőidő munkaviszonyonként vagy munkavállalónként értendő? Jelen cikk a kérdés tárgyában hozott uniós ítélet összefoglalója (C‑585/19. sz. ügy).
Nem szűnik meg automatikusan a munkahelyi maszkviselés
Ha elérjük az 5,5 millió beoltottat, a munkáltató akkor is köteles gondoskodni a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeiről. Így például kockázatértékelés alapján egyes munkavállalói csoportoknál továbbra is elrendelhető a maszkviselés. A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal elemzése.
EY: sokan felmondanának rugalmas munkavégzés nélkül
Az alkalmazottak többsége akár ott is hagyná a munkahelyét, ha az nem biztosítana számára hosszú távon is rugalmas munkakörülményeket – mutat rá az EY 16 országban több mint 16 000 dolgozóval készített nemzetközi kutatása. A koronavírus-járvány hatására változó igényekhez a cégeknek is alkalmazkodniuk kell, ha versenyképesek akarnak maradni a munkaerőpiacon.